Připojení kompaktních zařízení pomocí Push Pull konektorů

Řada konektorů PushPull od společnosti HARTING nabízí jednotné řešení pro připojení dat, signálů i napájení k přístrojům a dalším zařízením.


Konektory v provedení PushPull jsou standardizovány dle normy IEC61076-3-106 varianta 4 pro řadu HARTING PushPull a IEC 61076-3-117 varianta 14 pro Han PushPull. To znamená, že řady PushPull a Han PushPull jsou vyráběny v různých vnějších rozměrech a s různými vložkami, ale jejich provedení a použití je vždy obdobné, pohodlné a velmi snadné. Všechny konektory PushPull lze zapojit a odpojit pohodlně jednou rukou – ostatně jak už sám název PushPull (zasuň, vytáhni) napovídá. Správné připojení je signalizováno zřetelným cvaknutím. Po připojení odpovídá konektor PushPull třídě ochrany IP 65/IP 67 dle normy IEC 60529, je odolný na vibrace, zcela prachotěsný a chráněný před kontaktem s vodou ze všech stran při ponoření i polití.

Díky pestré škále vložek lze PushPull konektory využít k celé řadě rozmanitých aplikací. Silové vložky slouží k zajištění přívodu napájení. V závislosti na preferencích zákazníka jsou napájecí konektory PushPull Power dostupné v modelech pro střídavé (AC) nebo stejnosměrné napětí (DC). Napájecí vložky se liší počtem kontaktů, maximálním proudovým (max. 15 A) a napěťovým zatížením. Pro přenos dat a signálu jsou k dispozici vložky RJ45 a vložky pro optická vlákna, přičemž vložky RJ45 jsou dostupné jak v 4pinovém, tak 8pinovém provedení. Hybridní konektory PushPull Hybrid usnadňují instalaci koncových zařízení díky kombinaci napájecích i datových kontaktů v jediné vložce a v jediném kabelu. PushPull Hybrid snižuje na polovinu počet přípojných bodů a kabelů i velikost vyžadovaného prostoru na zařízení a rovněž minimalizuje dobu potřebnou ke zprovoznění.

Připojení kompaktních zařízení

Připojení kompaktních zařízení
(PDF 1.3 MB)

Stáhnout



USB vložka dále rozšiřuje možnosti systému PushPull

Nejnovějším přírůstkem do rodiny PushPull je integrace USB vložky pro rozhraní USB 2.0 K dispozici jsou varianty typu A a B i nejnovější verze 3.0 typu A. USB vložky v krytech PushPull spojují výhody rozhraní USB s přednostmi technologie PushPull. Vývojáři věnovali zvláštní pozornost jednoduché integraci USB do zařízení. V nabídce je několik variant jak ho připojit na DPS nebo kabel. Obdobným vývojem prošlo i připojení RJ45 do zařízení.

Od zavedení rozhraní RJ45 došlo k významnému navýšení přenosových rychlostí. Maximální rychlost přenosu dat dosahovala původně 10 Mbit/s. Později bylo v některých případech možné využívat přenosové rychlosti 100 Mbit/s a 1 Gbit/s. V současné době není problém dosáhnout prostřednictvím konektoru RJ45 přenosových rychlostí až 10 Gbit/s. PushPull RJ45 nabízí všechny uvedené přenosové rychlosti. Data a signál lze navíc pomocí technologie PushPull přenášet rovněž přes optické kabely. Přenos dat přes optické kabely nabízí oproti měděným kabelům celou řadu výhod. Není náchylný na snížení citlivosti v důsledku elektromagnetického rušení, má výrazně menší útlum a nabízí vyšší přenosové rychlosti a větší šířku pásma.

Konektory PushPull i Han PushPull jsou dostupné s kontakty pro optické kabely. Společnost HARTING využila u konektoru Han PushPull dva SC konektory v jednom SCRJ plášti, proto se také někdy označují jako PushPull SCRJ. Čelní strana SCRJ je standardizována dle normy IEC 61754-24 a vyhovuje rovněž standardu PROFINET/AIDA. Zkratka SCRJ znamená, že je v plášti použit SC konektor. Tento plášť má stejné rozměry čelní strany jako konektor RJ45. PushPull SCRJ je dostupný v několika provedeních. V závislosti na SC konektoru lze použít následující typy vláken: skleněná vlákna, HCS vlákna (nazývaná také PCF vlákna) a polymerová optická vlákna (zkratka POF). Díky rychlé montáži pomocí vroubkovaného šroubu se SC konektor pro POF ideálně hodí k montáži přímo na místě. Tyto tři typy vláken mají jádra a štítění z různých materiálů.

Dosah až 100 metrů

Maximální přenosové rychlosti a dosah závisí na použitém typu vláken. S polymerovými vlákny není ani přenos na vzdálenost 100 m při rychlosti 100 Mbit/s žádný problém.

Konektor PushPull ve variantě 4 pro přenos dat po optických vláknech nese označení PushPull LC Duplex, což znamená, že jsou použity dva LC konektory. LC je kompaktnější než SC a model LC Duplex má přibližně poloviční velikost než SC Duplex. PushPull LC Duplex lze kombinovat pouze se skleněnými optickými vlákny. Čelní strana LC je standardizována dle normy IEC 61754-20 a je dostupná jako jednovidový nebo vícevidový PushPull LC Duplex model (single mode a multi-mode). Jestliže použijete jednovidové vlákno, bude dosah při zachování vysoké rychlosti a bez obnovování či zesilování signálu činit až 100 km. Jednovidová vlákna jsou zpravidla využívána u WAN nebo páteřních sítí. U vícevidových modelů lze použít vícevidová skleněná optická vlákna 50/125 μm nebo 62.5/125 μm. Díky neustálému zlepšování přenosových vlastností vláken 50/125 μm lze při rychlosti 10 Gbit/s přenést signál či data až na vzdálenost několika stovek metrů. Proto je tento typ vláken využíván čím dál častěji.

Řada produktů PushPull obsahuje také systémové kabely s konektory nainstalovanými na jedné nebo obou stranách. Systémové kabely jsou dostupné ve standardních délkách, avšak délku lze rovněž upravit dle požadavků zákazníka. Z výroby smontovaný kabel PushPull LC Duplex se nabízí ve dvou variantách -  nejen v klasickém provedení s typickou PushPull kabelovou svorkou ale také s nalisovanou koncovkou. Kabelová vývodka dokáže absorbovat sílu až 200 N, aniž by došlo ke snížení výkonnosti.


Nicolas Glasker
Global Product Manager HARTING pro systémové kabely