Jeden přepínač, jeden kabel pro napájení i data

 

Dokonalá integrace nových technologií do průmyslových výrobních systémů vyžaduje  inteligentní a spolehlivý přívod dat a energie. Nově vyvinuté přepínače eCon od HARTING technology Group nabízejí vysoce výkonné napájení PoE (Power over Ethernet) pro přívod energie k průmyslovým zařízením.


 

Vizuální systémy se stále více integrují do průmyslových výrobních procesů, přičemž monitorování a kontrola pomocí kamerových systémů zvyšují flexibilitu procesů a zajišťují požadovanou kvalitu produktů. Systémy vyžadují nejen stabilní a efektivní datovou komunikaci, ale také spolehlivé napájení. Nové přepínače Ha-VIS eCon od HARTING Technology Group poskytují kompletně integrované řešení pro přenos energie a dat v jediném zařízení a současně snižují pracnost a nákladnost instalace kabeláže. K dispozici je přes 200 různých variant přepínačů, což umožňuje vybrat specifický přepínač pro každou jednotlivou aplikaci. Vybírat můžete ze dvou kompaktních krytů, které zajistí dokonalé využití prostoru ve skříňovém rozvaděči.

Přepínače Ha-VIS eCon 3000 lze díky jejich kompaktním rozměrům instalovat nahusto na kolejnici DIN do skříňového rozváděče, zatímco jednou z hlavních předností přepínačů Ha-VIS eCon 2000 je jejich mimořádně ploché provedení. Řada produktů eCon tak nabízí vlastnosti umožňující efektivní návrh systému.

 

Harting strucny prehled 2015

Harting strucny prehled 2015
(PDF 220 KB)

Stáhnout


 

Napájení přes PoE

Power over Ethernet (PoE) umožňuje přenášet data a energii po jediném kabelu, tzn. přes standardní ethernetový datový kabel.

Přepínače, které dokážou tímto způsobem napájet koncové zařízení, se označují jako PSE (Power Sourcing Equipment) a napájené zařízení se označuje jako PD (Powered Device). Podle platných norem PoE přivádí do koncového zařízení minimálně 25,5 W.

Nová generace přepínačů Ha-VIS eCon podporuje stávající normy a současně na všech čtyřech portech nabízí napájení PoE+. Každý přepínač tak ve výsledku nabízí více než 100 W pro libovolné koncové zařízení. Díky tomu lze napájet nejen IP telefony a výkonné přístupové body Wi-Fi, ale také kamerové systémy s vysokým rozlišením.


Rychlá modernizace

Vzhledem k tomu, že není třeba pokládat nové napájecí kabely, je modernizace stávajících aplikací velmi snadná. Díky tomu klesají náklady i pracnost související s instalací.

Naproti tomu je obvykle možné stávající instalace během modernizace stále používat. Pouze je třeba doplnit je o přepínače PoE+. Kromě standardu PoE+ portfolio produktů Ha-VIS eCon nabízí také možnost integrace DC/DC převodníku. V takovém případě je možné přepínače napájet 24 V DC namísto obvykle vyžadovaných 54 V DC.

Přestože pro přenos energie nejsou potřeba speciální konektory RJ45, uživatelé by měli při výběru kabelových komponent a systémů zvážit jejich použitelnost v průmyslovém prostředí, obzvláště pak jejich vhodnost pro PoE. Společnost HARTING je specialistou na průmyslové síťové technologie, a proto sestrojila komponenty, systémové kabely a konektory RJ45 s optimalizovanými parametry, jako je například proudová kapacita, teplotní rozsah použití a odolnost proti vibracím. Tyto komponenty byly speciálně testovány pro použití s PoE a PoE+, což je pro uživatele zárukou jejich dlouhé životnosti a spolehlivosti.

 

   

Přepínače PROFINET - spolehlivé, adaptabilní a flexibilní

Stabilní, bezpečný a spolehlivý přenos dat je u automatizační techniky jedním z nejdůležitějších faktorů. Nároky se stále zvyšují a stejně tak potřeba vyšší flexibility moderních systémů a opětovného využívání komponent modularizovaných návrhů systémů. Ethernet a PROFINET jsou mezinárodně uznávané normy umožňující konstrukci komunikačních platforem nezávislých na výrobci.

 

Komunikační řešení od konkrétních výrobců jsou speciálně určena pro předem stanovené využití, aby poskytla kýžené výhody a účinnost. V mnoha případech však vyžaduje využití všech těchto výhod v terénu značné úsilí při výběru komponent i přesnosti plánování. A takový postup není možný vždy. Patentovaná řešení mohou navíc způsobit komplikace v podobě nekompatibility se stávajícími komponentami nebo stroji. U speciálně uzpůsobených komponent je také nutné zpravidla počítat s vyššími náklady.

Naproti tomu standardizované komponenty jako například řízené ethernetové přepínače nové řady Ha-VIS mCon 3000 nabízejí promyšlenou konstrukci, vysoký výkon a úsporu nákladů. Splňují normu Ethernet IEEE 802.3 a vyhovují rovněž požadavkům standardu PROFINET Conformace Class B (CCB). To zaručuje jejich celosvětovou kompatibilitu se všemi komponentami splňujícími tyto mezinárodní normy.

 

PROFINET kombinuje všechny výhody klasických aplikačních sběrnicových systémů (rychlá doba cyklu) a technologie Ethernet (možnost libovolné topologie). Metoda Quality of Service (QoS) zajišťuje garantovanou kvalitu služby pro přenos dat. Díky tomu je možné přenášet kritické a řídicí datové pakety s vysokou prioritou a implementovat aplikace s velmi krátkými dobami cyklu. Tento standard umožňuje rychlý a včasný přenos dokonce i při velkých objemech dat.

Aby bylo možné v průmyslovém prostředí zajistit kratší dobu cyklu a rychlejší procesy, je mnohdy nezbytné dočasně synchronizovat všechny prvky systému. Přepínače Ha-VIS mCon 3000 podporují protokol Precision Time Protocol (PTP verze 2, IEEE 1588), který umožňuje synchronizaci v řádu milisekund. Díky tomu v mnoha případech není nutné nasazovat patentovaná automatizační řešení speciálně navržená pro fungování v reálném čase. Bohaté softwarové funkce umožňují uživatelům perfektně nakonfigurovat přepínače pro jakoukoli aplikaci.

U nových přepínačů lze při konfiguraci redundantních síťových topologií využít nejen Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), ale také Medium Redundancy Protocol (MRP). Redundance sítě je schopnost přestát chyby spojení bez přerušení komunikace. Přepínače HARTING mCon 3000 zajišťují vysokou dostupnost datové komunikace a spolehlivou průmyslovou infrastrukturu.